Dnes je sobota 22.2.2020, svátek má Petr

První soutěž sezóny

Tradiční zahájení sezóny na Punkvě proběhlo minulý týden na výbornou a druhou říjnovou sobotu se již začal roztáčet kolotoč pravidelných soutěží Českého poháru v zimním plavání. První opravdu závodní tratě a také první možnost získat cenné body do celkového hodnocení poháru čekaly na plavce ze všech koutů republiky a také ze Slovenska a Polska ve slavkovské padesátce, v krásném areálu letního koupaliště. Předpověď hlásila pravé babí léto, a ačkoliv zrána to ještě tak úplně nevypadalo, naplnila se nakonec během dne do puntíku a ve Slavkově jsme si užili opravdu nádherný slunečný den.

Prezence všech 129 přihlášených plavců proběhla svižně a bez komplikací a úderem desáté hodiny tak ředitel závodu Ivan Marek mohl prohlásit soutěžní den za zahájený. Při nástupu jsme všichni společně uctili minutou ticha památku zesnulého pana Karla Gotta a poté se do bazénu s teplotou příjemných 13 stupňů vrhli první nadšenci, kteří si odbyli svoji letošní závodní premiéru.

Začalo se tradičně na kratších tratích 100 a 250 metrů, kde si v podstatě téměř všichni přihlášení zároveň doplavali i pro umístění na stupních vítězů a medaile. Na stovce si účastí zajistili prvenství František Mocker z České Lípy a Nela Habelová z pražského I.PKO, na dvěstěpadesátce zvítězil Jiří Langmajer z Plzně před brněnským Miroslavem Doležalem a Bronislavem Dřezou z České otužilecké unie. V ženách se o dvě medaile podělily domácí Hana Hložková a druhá Gabriela Grácová.

Tratě 500 a 750 metrů přilákaly již podstatně více přihlášených, a tak se kromě medailí rozdávaly také ananasy, které si pořadatelé připravili jako milou cenu útěchy pro všechny plavce na nepopulární čtvrté, bramborové pozici. Vítězství na pětistovce si pak připsal Milan Rozsíval z I.PKO a mezi ženami dorostenka Karolína Spurná z olomoucké TJ Hodolany, sedmsetpadesátku opanoval Karel Hartmann z České Třebové, z žen byla nejrychlejší Veronika Horáčková z oddílu DZP Haná Prostějov.

Vzhledem k počasí a příjemné teplotě vody však nejvíce přihlášených skončilo na královském kilometru, do osmi rozplaveb se rozdělilo celkem 48 mužů 28 žen. Předčasné malé finále, tedy souboj o bronzovou medaili, svedly hned v první dopolední rozplavbě týmové kolegyně z Fidesu Magda Okurková a Radka Eremiášová. Bronz si vybojovala rozdílem čtyř vteřin Magda Okurková, když dohmátla v čase 15:03. Finále ženského kilometru pak proběhlo až ve slunných odpoledních hodinách, kdy si premiéru na zimních soutěžích a hned vítěznou odbyla Šárka Landsmannová z Prahy, která zvítězila v čase 13:31, a druhé Pavlíně Novákové taktéž z I.PKO uplavala o více než minutu.

Mezi muži se očekával lítý souboj o vítězství mezi Jakubem Kočařem z Fidesu a Rostislavem Vítkem z I.PKO. Neopakoval se loňský scénář, Rosťa si svého brněnského soupeře tentokrát zkušeně pohlídal a zvítězil v krásném čase 12:03,9 s náskokem více než dvacet vteřin na druhého Jakuba. Třetí místo ze slavkovského bazénu vylovil Jiří Polanský z Prahy v čase 13:27,2.

Slavkovští plavci Fidesu se prvního závodu zhostili se ctí. Na trati 1000 m obsadila  Jana Matuštíková jedenácté, Jarmila Mašová třinácté a Helena Pavézková patnácté místo.  Na stejné mužské trati skončili v silné konkurenci  Jiří Pospíšil na 28. místě a Ivan Marek na 39. místě.  V závodě na 750 m se Vladimíra Fialová umístila na 4. místě za třetí Jitkou Pospíšilovou z PK Sokol Slavkov, Hana Hložková zvítězila v závodě na 250 m.

Skvěle sladěný tým rozhodčích a pořadatelů v čele s Lenkou Nowakovou a Petrem Bukalem (oba rozhodčí FINA) dokázal velmi rychle zpracovat všechny výsledky a v podstatě hned po doplavání poslední rozplavby následovalo vyhlašování výsledků. Krásné ceny věnovalo město Slavkov, Slavkovský pivovar a pánové Zezula, Stejskal a Kyjovský, všem patří velký dík za podporu.

Obrovské poděkování a obrovskou pochvalu dle mého zaslouží také paní kuchařky z blízké ZŠ Komenského náměstí, kde byl pro všechny plavce zajištěn výborný čtyřchodový oběd. První soutěžní klání letošního roku proběhlo bez sebemenších zádrhelů, a jak už bývá ve Slavkově zvykem, ve skvělé a přátelské atmosféře. Ještě jednou velký dík pořadatelům, vedení města Slavkov u Brna, pracovníkům technických služeb i všem sponzorům. Za týden se plavci pět sejdou v krásném a průzračném lomu na Rumchalpě poblíž Jičína. Zimní vodě zdar!

Eliška Podmelová

Fotogalerie z akce zde.

 

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější sport

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.