Dnes je pátek 14.12.2018, svátek má Lýdie

Pomozte zachovat živou přírodu

Slavkov u BrnaChtěli bychom vás poprosit o pomoc pro zachování živé přírody. Bohužel, situace v přírodě je nyní velmi kritická, denně nenávratně mizí z povrchu planety stovky, možná i tisíce živočišných a rostlinných druhů některých ještě neobjevených. Tisíce živočišných a rostlinných druhů stále živoří a jsou na pokraji vyhubení. Příroda je narušená, zabírají se stále další plochy půdy na všemožné stavby, eroze půdy je obrovská.

Pokles stavu ptáků v přírodě 421 milionů jedinců běžných ptačích druhů za posledních 30 let v Evropě je alarmující! Na ochranu životního prostředí jsou třeba nemalé finanční prostředky. Společnost má velmi mizivý zájem tyto problémy řešit. Pomoc přichází pomalu nebo pozdě.

Konkrétně, Slavkovský ochranářský spolek dělá pro zachování a záchranu přírody v oblasti krajiny Slavkovska tyto kroky:

1. Usilujeme o vybudování unikátní, v ČR první umělé hnízdní stěny pro břehuli říční.

2. Zhotovujeme a vyvěšujeme ptačí budky a krmítka. Mj. byla zhotovena speciální budka pro kriticky ohroženou sovu pálenou a ve spolupráci s panem farářem zabudována na věž slavkovského kostela, kde cca před 20 lety hnízdila.

3. V souvislosti s revitalizací alejích a zámeckého parku bylo vykáceno cca 300 stromů. Tímto ztratilo mnoho živočichů obývající tyto doupné stromy jako jsou hmyz, ptáci, veverky, netopýři a další, možnost k životu a rozmnožování. Náš spolek navrhuje zpracovat Monitoring potřeby množství budek. Jeho součástí bude plán rozmístění a návrh typů budek. Dále budeme spolupracovat s TSM Slavkov při jejich následném zavěšování, kontrole a čištění budek.

4. Usilujeme o vytvoření o vybudování návštěvnického režimu na mokřadu 13 jezer. Navrhli jsme pro město provozní řád na tuto lokalitu a ve spolupráci s městem pracujeme na vybudování naučné stezky se záměrem vybudovat zde informační panely a pozorovatelnu.

5. Monitoring a ochrana jediného hnízdiště chocholouše obecného ve Slavkově.

6. Motýlí louky – monitoring vhodných lokalit, jejich příprava – osvěta a spolupráce na projektech.

7. Přednášková a osvětová činnost:

a) SOS pořádá cyklus přednášek s přírodovědnou a krajinářskou tématikou pro širokou veřejnost.

b) Organizace akcí pro veřejnost, především mládež – Vítání ptačího zpěvu (26. dubna) a Festival ptactva (září) ve spolupráci s ČSOP Rousínov.

c) Přednášková činnost ve školních zařízeních (ZŠ Komenského, MŠ Karolínka, Junák Slavkov).

d) Přispíváme odbornými články do místního tisku (Zpravodaj), regionálního tisku (Vyškovské noviny) a na web veslavkove.cz (od prosince 2013 do října 2015 jsme zde přispěli 51 populárně naučnými články! Přispíváme do databáze pozorování České společnosti ornitologické (www.birds.cz) a do odborných časopisů např. Crex.

e) Připravujeme: publikace Ptáci ve Slavkově u Brna a Politaví.

f) Při Zahádkářské výstavě u příležitosti Svatováclavských slavností jsme zde měli dvě výstavní oddělení. V prvním výstavku ptačích budek a krmítek ing. Jiřího Kučery a v druhém panely informujícím o přírodě mokřadu 13 jezer, které zhotovili žáci ZŠ Komenského.

8. Brigádnická činnost – výpomoc při výsadbách stromů v Kozích horách a nad Holubákem.

9. Poradenství: Vytipování vhodných míst ve Slavkově při akci slavkovské školní družiny při vyvěšování krmítek pro veverky. Zpracování biologického průzkumu lokalit (např. pro f. Liko-S, a. s.). Poradenství při vyvěšování budek, krmítek a vhodné potravy pro ptactvo.

10. Hlídková činnost v přírodě – sledování a upozorňování příslušné orgány při nezákonném počínání v krajině (MěÚ, ČIŽP, Policie).

11. Naši členové se zapojili do probíhajícího mapování sýčka obecného, které má pomoci zachránit poslední zbytky populace této sympatické sovičky v ČR.

12. Vytvoření databáze hnízdišť rorýse obecného v intravilánu Slavkova u Brna a jeho předání na MěÚ Slavkov u Brna odbor ŽP a odbor stavební. Zhotovení a vyvěšení 28 budek pro rorýsy na ISŠ Tyršova a na Poliklinice Slavkov u Brna. V současné době vyznačujeme hnízda rorýsů pro jejich záchranu při rekonstrukci budovy ISŠ Tyršova.

13. Naši členové se zapojili do probíhajícího mapování hnízdišť čápa bílého a černého. Oba čápi byli vyhlášeni v r. 2014 Ptáky roku. Ochrana hnízdiště čápa bílého vyvrcholila letošní kroužkovací akcí čápat. Byla pojata jako naučná, pro školy a veřejnost za účasti tisku a ČTV. Naši ornitologové s pomocí vysokozdvižné techniky okroužkovali 3 čápata.

14. Světelný smog od reflektorů na nádraží ČD je velmi intenzívní a kužel jejich světel zbytečně osvětluje skoro půl Slavkova. Podařilo se nám jednáním s ČD částečně sílu a směr reflektorů a světelného smogu ztlumit. Další kroky budou následovat.

Prosíme, pomozte jakýmkoliv finančním darem, abychom mohli fungovat a pomáhat. Víme, že ani vám nejsou osudy fauny a flóry lhostejné a pokud bude ve vašich silách, pomůžete tam, kde je to opravdu zapotřebí. Jedná se o životní prostředí, ve kterém žijete vy a budou žít i vaše děti. Chceme dýchat čerstvý vzduch, pít čistou vodu, žít v zeleni, poslouchat zpěv ptáků. Připravme našim dětem takovou budoucnost.

Prosíme vás, zda můžete pomoci alespoň minimálním finančním darem. S jednotlivými projekty vás rádi osobně seznámíme. Pokud byste se rozhodli podpořit naši činnost finančním darem, naše číslo účtu je: 265406364/0300. Potvrzení na odpis z daní pro finanční úřad samozřejmě vystavíme.

Budeme vám velice vděčni i za materiální pomoc. Jsme přesvědčeni, že ani vám nejsou osudy volně žijících zvířat a chráněných rostlin v naší krajině lhostejné, a pokud bude ve vašich silách, pomůžete. Určitě si to zaslouží. Moc prosíme o přeposlání naší prosby vašim přátelům a známým, kteří by nám mohli také pomoci.

Velice vám děkujeme.

Za Slavkovský ochranářský spolek Petr Navrátil, předseda

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Slavkov si připomněl atmosféru bitvy tří císařů
  Vzpomínkové akce
  Vzpomínkové akce
  Jak prožívali napoleonské tažení Evropou řadoví vojáci? Jak se dotkla vojenská služba nejen jich samotných, ale jejich rodin a blízkých? Na tyto otázky odpověděl dvoudenní program Tenkrát ve Slavkově, který letos vyprávěl příběh rakouského dělostřelce z jižní Moravy... celý článek

Kultura

 • Brněnský BAF
  Divadelní spolek Slavkov / Foto: archiv spolku
  Divadelní spolek Slavkov / Foto: archiv spolku
  Již sedm ročníků setkání amatérských divadelních souborů proběhlo v minulých letech v Brně. Do letošního osmého ročníku se Divadelní spolek Slavkov u Brna zapojil svou inscenací „Tango demente“. Brněnská... celý článek

Černá kronika

Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.