Dnes je středa 16.1.2019, svátek má Ctirad

Jak si vedou naši čápi?

Na lovu / Foto: P. NavrátilV roce 2014 do Slavkova přiletěli „naši“ čápi až 26. dubna. Následně zasedli do hnízda a vyvedli dva mladé čapíky. V loňském roce přilétli do Slavkova 8. dubna a vyvedli tři mláďata, kterým jsme nasadili hliníkové kroužky.

Letos přilétli naši čápi 4. dubna a díky naší webkameře můžeme vidět, že čápi sedí na třech vejcích. Střídají se oba rodiče. Protože zasedli na vejce asi 25. dubna a inkubace začíná od snesení prvního vejce a trvá přibližně 33 dnů, předpokládáme, že se čápata vyklubou (postupně) někdy kolem 23. května.

Čápi bílí hnízdí v okrese Vyškov ještě v Ivanovicích na Hané. Tam měli v roce 2015 dokonce pět mladých! Jeho příbuzný čáp černý je vázaný na hnízdění v lesích. Hnízdí ve Ždánickém lese a v lesích severně od Rusínova a Vyškova. Občas zaletí lovit na Litavu a ke slavkovským mokřadům.

Letos se chystá Slavkovský ochranářský spolek potomky našich čápů okroužkovat. Letos jsme už o krok dál a máme k dispozici barevné odečítací kroužky typu ELSA. Jeden kus stojí 5 eur a budeme jich mít k dispozici pět.  Mají na sobě adresu kroužkovací stanice při Národním muzeu Praha. Jsou vyrobeny z černého plastu, text je vypálený laserovou technologií a jsou odolné proti zašpinění. Jsou dvojdílné, po secvaknutí obou dílů už nejdou sundat. Mají tu výhodu, že se dá pomocí lepšího dalekohledu odečíst kód z kroužku. Ten se dá zaslat do kroužkovací stanice a tam určí z mezinárodní databáze kde, kdy a kdo čápu dal kroužek na nohu. Tak se může někdy velmi přesně zjistit jejich pohyb při stěhování, jejich věk a další údaje.

Čáp bílý se živí hlavně drobnými savci (hraboši, krtky), hmyzem, žábami a žížalami, méně požírá také plazy, plže, ryby, ptačí vejce i mláďata a mršiny. V Africe často sleduje hejna sarančat. Kořist vyhlíží za pomalé rozvážné chůze, na hlodavce někdy nehybně čeká u nor podobně jako volavky. Nedávno jsem pozoroval a vyfotil čápa, jak na Litavě ulovil skokana (viz obrazová příloha). Dlouho do něj kloval a nakonec sešel k Litavě, utopil jej a teprve pak namáhavě pozřel.

U 567 čápů bílých okroužkovaných na území ČR v letech 1934–2012 byly nejčastějšími příčinami úhynu náraz na dráty (50 %), zasažení elektrickým proudem (23 %), zástřel (10 %) a jiné antropogenní příčiny (14 %; nejčastěji nárazy a pády do lidských staveb, srážky s dopravními prostředky). Přirozené příčiny představovaly pouze 3 % případů. Ve Slavkově hrozí čápům, že narazí do drátů elektrického vedení, kterého je v místech kolem Litavy dost. Zejména mladým, kteří nejsou tak letecky obratní a neznají jejich nebezpečnost.

Čáp bílý se díky životu v těsné blízkosti lidí stal významnou součástí lidové kultury a folkloru. Ve starověkém Egyptě symbolizoval zbožnost a spravedlnost, v Číně nesmrtelnost. V muslimských zemích čápy nepronásledovali, neboť věřili, že se v každém z nich ukrývá duše muslima, který za svůj život nepodnikl pouť do Mekky. Ve středověké Evropě byla jeho užitečnost shledávána především v tom, že loví obojživelníky a plazy, kteří byli považováni za nežádoucí havěť spřízněnou s peklem a černou magií. V řadě zemí byl považován za symbol štěstí, zdraví a Božího požehnání, stejně jako ztělesněním věrnosti v rámci páru a věrnosti hospodářství, na jehož střeše hnízdil.  Přesto byl podle údajů z 19. století na tahu běžně ve velkém odstřelován obyvatelstvem, ať již pro zábavu, či pro maso. Zřejmě nejznámější evropskou pověrou spojenou s čápem je ta, že nosí děti. Původ má v germánské mytologii, kde byl čáp považován za posla bohyně Holdy, na jejíž pokyn lovil duše nenarozených z vody a vkládal je do těla matky. V lidové tradici je dobře znám též jako posel jara, o čemž svědčí i česká pranostika „na svatého Řehoře (12. 3.) čáp letí za moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře“. Čáp bílý je národním ptákem Litvy, Polska a Běloruska a objevuje se ve znaku Haagu a řady jiných evropských měst. V Evropě jsou známy místa, kde je dostatečné množství potravy, a proto zde čápi hnízdí ve velkých koloniích. Jsou to například Horobagy puszta v Maďarsku, delta Dunaje v Rumunsku, Srbsko anebo Španělsko. Tam na jen jedné katedrále hnízdí 120 čapích párů!

PN

Slavkovská reality show / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Slavkovská reality show / Foto: P. Navrátil
Čáp si upravuje hnízdo / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp si upravuje hnízdo / Foto: P. Navrátil
Čáp na hnízdě / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp na hnízdě / Foto: P. Navrátil
Naši čápi budou mít brzy tři mladé / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Naši čápi budou mít brzy tři mladé / Foto: P. Navrátil
Na lovu / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Na lovu / Foto: P. Navrátil
Na lovu / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Na lovu / Foto: P. Navrátil
Na lovu / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Na lovu / Foto: P. Navrátil
Čáp ulovil skokana / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp ulovil skokana / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil120http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Čáp se skokanem / Foto: P. Navrátil
Šup s ním do zobáku / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Šup s ním do zobáku / Foto: P. Navrátil
Volátko je plné / Foto: P. Navrátil195http://vvv.veslavkove.cz/
Volátko je plné / Foto: P. Navrátil

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Do režie se nikdo nehrne
  Stanislav Olbricht
  Stanislav Olbricht
  Více než třicet let se věnoval profesionálně baletu. V Národním divadle Brno odehrál 45 rolí ve 36 inscenacích. Na konci kariéry se rozhodl uplatnit své zkušenosti v Divadelním spolku ve Slavkově u Brna. Už několik let tam úspěšně režíruje hry, které jsou u diváků... celý článek

Kultura

 • PF 2019
  Divadelní spolek
  Divadelní spolek
  Jak jinak dovršit úspěšný rok Slavkovského divadelního spolku, nežli silvestrovským představením! Když bylo na konci roku 2017 odehráno představení „Dámský krejčí“,vznesli četní diváci přání, zda by se silvestrovská představení nemohla stát ve Slavkově tradicí.... celý článek

Černá kronika

Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.